Az Építészek Házaként működő Ötpacsirta utcai épület a Magyar Állam tulajdona, a tulajdonosi jogokat a Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. gyakorolja. Az épület használati jogát (nem kezelői jogát) a Magyar Építőművészek Szövetsége kapta. Ebben az épületben működik még a Magyar Építész Kamara, a Budapesti Építész Kamara, valamint a Mesteriskola. Mindhárom szervezet az épület bizonyos területeinek jogcím nélküli jóhiszemű használói. Nem bérlők, így bérleti díjat nem fizetnek, hanem csak az épület üzemelési költségeihez való hozzájárulást.
Az Építési és Közlekedési Minisztérium – Építészeti Államtitkárság tájékoztatója
„Azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne”- írta Tamási Áron. De a szűken vett otthont fel kell építeni és ki kell alakítani. Egész életünkben születésünktől halálunkig épített vagy ember által formált környezet vesz körül minket, annak szinte minden percében. Mindez nem csak életünk díszletét adja, de hat ránk, meghatározza viszonyulásunkat, életminőségünket és személyiségünket, karakterünket egyaránt, legyen az személyes vagy akár közösségi jellemvonás. De nemcsak hat ránk, hanem ösztönöz arra, hogy visszahassunk a környezetünkre, hogy mi is alakítsuk a teret. Azért, hogy jól érezzük magunkat esetleg éppen kifejezzünk egy gondolatot, vagy reprezentáljuk kik is vagyunk. Az építés és a cselekvés által meghatározott eredmény, az építészet így létünk egyik fő alapvetése.
A kamarai tagnyilvántartással kapcsolatban az alábbiakra hívjuk fel a szakmagyakorlók figyelmét.
Kedves Olvasók, tisztelt Kollégák!
Új év, új távlatok, új kihívások…erre a gondolatra még visszatérünk!
Az idei évben is igyekezni fogunk érdekes témákat feldolgozni a Közlönyben, és emellett természetesen beszámolunk majd a Kamara aktualitásairól is. Sűrű év lesz ez, hiszen az állami beruházásokról, valamint az építészetről szóló elfogadott törvény, és az ezeket alátámasztó, a közeljövőben várható kormányrendeletek rengeteg feladatot fognak adni a Kamarának, a szabályzatok módosításával, új szabályzatok megalkotásával és a jogszabályok véleményezésével
1. A MÉK a költségvetésében a tagság részéről jelentkező, az építész kamarához tartozó szakterületeket (építészet, műemlékvédelem, belsőépítészet, táj- és kertépítészet, településtervezés, területrendezés, tűzvédelem) népszerűsítő, a szakmagyakorlást segítő, a szakmagyakorlók munkáját bemutató, dokumentáló, az építészek összetartozását erősítő szakmai feladatok megvalósítására egy hozzájárulási alapot hoz létre.
A Magyar Építész Kamara soron következő küldöttgyűlésének időpontja a MÉK Elnökségének 3/2024. (02.02.) sz. határozata alapján 2024. május 24., péntek.
A Magyar Építész Kamara 2023. december 1 – 24. között minden nap reggel 8 órakor „nyitott egy ablakot” az adventi naptárban a facebook oldalán. Az ablakban 1-1 prominens tagunk gondolataival, üzenetével találkozhattak a MÉK facebook oldalának követői. Egyben egy játékot is hirdetett a MÉK, amelynek a lényege az volt, hogy azok között, akik meghallgatják, elolvassák és like-olják az üzeneteket, hetente sorsolásra kerülnek ajándékok, illetve a végén egy „fődíj”. Illetve pluszban még volt egy Játék a játékban felhívás is.
Minden nap megnyílik az adventi naptár egyik ablaka a Magyar Építész Kamara facebook oldalán, így az első néhány film már el is érhető.
2023. december 7-én került megrendezésre a tizenkét kamarát tömörítő Szakmai Kamarák Szövetségének IV. konferenciája.
Kedves Kollégák!
Mint arról reményeink szerint már mindenki értesülhetett, a Magyar Építész Kamara Facebook oldalán "MÉK Advent 2023" címmel nagyszabású játékot indított az építész kamarai szakmagyakorlók számára.
Kedves Játékosok!
Megtartottuk az Adventi Játékunk 2. sorsolását a december 10-17. közötti időszakban „tetszik” gombot nyomók között.
Köszönjük, hogy ilyen sokan követik a MÉK facebook oldalát és likeolják a december 1-től kinyíló adventi üzeneteket.
Mint azt jeleztük, lesz egy extra különdíjas játékunk is, a Játék a játékban!